Kojení při příkrmech

Online Poradna Celostní MedicínyKojení při příkrmech
Alena se zeptal/a před 1 rokem

Prosím o radu ohledně kojení u příkrmů. Dcera v 8.měsíci lehce odmítá kojení a chce spíš jídlo než prso:). Neztratí se mléko? Pociťuji, že prsa začínají být méně naplněna. Kojím plně od narození, v noci také. Příkrmy přes den. Kojení dřív co 2h, nyní třeba jen 2x za den …

1 Odpověď
Simona Brusová (Poradce) odpověděla před 1 rokem

Dobrý den,
píšete, že kojíte 2x denně. Kojíte li ještě v noci, o ztrátu mléka se obávat nemusíte. Pokud už ale kojíte pouze 2 x denně, může se stát, že o mléko přijdete rychleji. Noční kojení je pro dostatečnou tvorbu mléka velice důležité, protože v noci se tvoří nejvíce hormonu prolaktinu. Doporučuji proto mít dítě u sebe v posteli, nebo postýlku vedle postele tak, aby se budilo vedle Vás. Když Vás ucítí, bude mít přirozeně potřebu a touhu po pití mléka. Pokud je dítě dále od matky, může se naučit své potřeby zaspat. Společným spaním jednoduše podpoříte potřebu dítěte po sání a zvýšíte i tvorbu mléka.

Co se týče nalívání prsou, to není ukazatelem množství mléka. Mléko se přirozeně tvoří na základě poptávky, takže co vaše dítě vypije, to se také vytvoří.

U vašeho dítěte už se nejedná o nutriční kojení, ale kojení samozřejmě má svůj nezastupitelný význam i nadále. Moje dcera prakticky přes den nesaje, jedině v noci slyším polykání mléka a toho mám navzdory nízkému kojení přes den, opravdu dostatek. Proto zkuste stimulovat dítě k nočnímu kojení.

Ještě bych ale pouvažovala nad důvodem odmítání kojení. Některé děti se odstaví samy a my s tím naděláme pramálo, některé děti ale mohou kojení odmítat z jiného důvodu. Neměli jste nadměrné bolesti bříška? Nekonzumujete Vy nadměrné množství kravské bílkoviny v mléčných potravinách? Pokud jste si odpověděla ANO na některou z otázek, zkusila bych do toho ještě vysadit mléčné potraviny z Vašeho jídelníčku.

Přeji Vám hodně štěstí při kojení:)! Je krásné, když ženy chtějí kojit, ale přirozené odstavení miminka je také někdy hrozně fajn:). Dětičky totiž naslouchají svým potřebám a samy vědí, co je pro ně nejlepší!

Kategorie: Podpora laktace.