Časté nachlazení, angíny

Online Poradna Celostní MedicínyČasté nachlazení, angíny
Andrea se zeptal/a před 10 měsíci

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jakým způsobem u dětí (3 roky a 1 rok) posílit imunitu, jelikož jsou velmi často nachlazení a trpí na časté záněty horních cest dýchacích. U ročních syna bylo zjištěno z krve, že má málo železa. Doktor nám předepsal železo v kapkách Maltofer. Také doporučil zvýšit příjem masa, ten má ale dle mého názoru můj syn každý den dostatek. Snažím se mu dávat různé druhy masa (kuřecí, krůtí, jehněčí, hovězí).
V období zimy a začátku jara byly děti velmi často nemocné a také často léčeny antibiotiky. Proto bych se ráda na další zimu lépe připravila a posílila imunitu.
Děkuji Andrea

1 Odpověď
Simona Brusová (Poradce) odpověděla před 10 měsíci

CÍL NA PRVNÍ MĚSÍC:

cílem programu u Vaší dcery i syna je zaměřit se na posílení zdravé střevní mikroflóry. Vzhledem k častým zánětům horních cest dýchacích s následným užíváním antibiotik zde spatřuji možný problém v probíhající narušené rovnováze střevní mikroflóry a přemnožení škodlivých organismů, která má dalekosáhlé důsledky na imunitní systém, schopnost střeva správně vstřebávat živiny z potravy (včetně železa).

U syna Vám bylo doporučeno navýšení konzumace červeného masa, to zatím nebude zapotřebí, protože jakmile dojde k ozdravení střeva, dokáže si železo přijmout ze stravy a doplňků, které budete užívat. Sama uvádíte, že máte příjem masa dostatečný bez efektu na množství železa v krvi. Léky doporučené lékařem samozřejmě užívejte dle domluvy, doporučuji povést kontrolní měření po dohodě s lékařem.
Střevní mikroflóra je ovlivněna mikroflórou matky již během těhotenství. Na přednášce uznávaného českého naturopata Milana Calábka zazněl názor na vliv císařského řezu na střevní mikroflóru dítěte. Střevní mikroflóra, kterou získáme při porodu je pro naše zdraví i v dospělosti zásadní. Ukázalo se totiž že děti, které se narodily císařským řezem, se složením střevní mikroflóry výrazně odlišovaly od dětí, jež přišly na svět vaginálním porodem. Takto získaná mikroflóra poté utváří naši střevní mikroflóru po celý život a ovlivňuje naše zdraví. Toto zmiňuji z toho důvodu, abyste viděla, kam až může historie potíží sahat.

Dále je ovšem mikroflóra výrazně ovlivněna stravou, množstvím nerozpustné vlákniny, kterou přijímáme/nepřijímáme v potravě a která slouží „prospěšným“ bakteriím jako živina, konzumací jednoduchých cukrů, nadměrnou konzumací mléčných výrobků a lepku, častým užíváním antibiotik.

Je moc dobře, že se ozýváte již v létě, máme dostatek času se postupně na zimu připravit a organismus dostatečně posílit.

DLOUHODOBÝ CÍL: z dlouhodobého hlediska mám v plánu provést Vás postupně způsoby, jak můžete posílit vrozenou imunitu Vaší dcery i syna nepotlačováním symptomů nemoci, naučit Vás využívat léčivé síly horečky, vyladit mikroflóru střevní a tím pádem dostat do těla potřebné vitamíny a minerály, které pozitivním způsobem ovlivní imunitní systém.

 

 

NATUROPATICKÝ PROGRAM 1. MĚSÍC

DĚVČE, 3 ROKY
SOUČASNÉ POTÍŽE: cca. 2-3x ročně záněty horních dýchacích cest s nasazením antibiotik, záněty středního ucha, 1x ročně průjmové onemocnění

 

1. ZELENÝ JEČMEN
• Považuji za výtečný zdroj enzymů (enzymy určují povahu i rychlost chemických reakcí a řídí většinu biochemických procesů v těle všech živých organismů), dobře využitelných vitamínů a minerálů.
• Velice nápomocný při ozdravení střeva, taktéž jako zdroj prebiotik (slouží jako potrava pro prospěšné střevní bakterie).
• Ječmen dětem můžete dát pít, smíchat se smoothie, přidat do pomazánky, vychladlé polévky, bramborové kaše, posypat jím chléb s máslem…kreativitě se meze nekladou😊.
• U takto malých dětí bych volila produkty nejvyšší kvality!
• Doporučuji zelený ječmen od firmy Green Ways.
https://www.gw-int.net/cs/jecmen

DÁVKOVÁNÍ: 1 zarovnaná lžička denně.

 

2. PROBIOTIKA
• Střevní bakterie mají nezastupitelnou roli v regulaci imunitního systému.
• Probiotika pro posílení zdravé střevní mikroflóry pro správné fungování imunitního systému, správné vylučování odpadních látek.
• Možný zdroj probiotik: SWISS Laktobacílky baby popřípadě Probio Balance od Calivity.
https://www.vitalita.cz/probio-balance
https://www.lekarna.cz/swiss-laktobacilky-baby-cps-30/

DÁVKOVÁNÍ: dle doporučení výrobce a Vámi zvoleného výrobku

• Zdrojem je i kvašená zelenina, výborné kombinovat s lékovou formou probiotik:
http://mamavkuchyni.cz/pickles-kvasena-zelenina-cca-od-9-mesicu/

 

3. OMEZENÍ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ, JEDNODUCHÝCH CUKRŮ
• první měsíc se opravdu pokuste eliminovat mléčné výrobky. Omezte jejich konzumaci na máslo, kysané mléčné výrobky (jogurt, kefír).
• Jednouché cukry slouží jako potrava pro „škodlivé“ bakterie a také našemu střevu neprospívají. Udělejte, co se dá😊. Vím sama, jak je to u dětí obtížné.

 

 

NATUROPATICKÝ PROGRAM 1. MĚSÍC
CHLAPEC, 1 ROK
SOUČASNÉ POTÍŽE: časté záněty horních dýchacích cest s nasazením antibiotik 5-6x ročně, 1x ročně průjmové onemocnění, nedostatek železa.

 

1. ZELENÝ JEČMEN
DÁVKOVÁNÍ: 0,5 lžičky denně první 2 týdny, poté 1 zarovnaná lžička.
Bude zároveň sloužit jako zdroj železa.

 

2. PROBIOTIKA
• Možný zdroj probiotik: SWISS Laktobacílky baby popřípadě kapky BioGaia.
https://www.vitalita.cz/probio-balance
https://www.lekarna.cz/biogaia-protectis-kapky-10ml/
• Plus kvašená zelenina.

 

3. OMEZENÍ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ, JEDNODUCHÝCH CUKRŮ

 

 

 

U obou dětí bych zvolila postup zatím totožný. Za měsíc Vás poprosím o opětovné vyplnění dotazníku, popis úspěchů i neúspěchů (ty doufám nebudou😊). V návaznosti na to poté naladíme navazující program.
Přeji krásný začátek léta!

Kategorie: ZDRAVÉ DÍTĚ I MÁMA.