Co mi dal Wim Hof v otužování dětí

 

Během léta je velice jednoduché nechat děti dovádět v dešti, běhat bosé a nahé. S příchodem podzimu ale okamžitě vyrážíme do boje se zimou. Nedej Bože, aby bylo dítě vystaveno tomuto diskomfortu. Je s podivem, že lidé, kteří mají klimaticky mnohem tužší zimy, jsou otužilejší a my ve střední Evropě, kdy můžeme být vůbec rádi, že nám ještě napadne sníh, navlékáme na sebe a děti, vše, co doma máme, jen abychom náhodou nepocítili chlad. Brrr.

I já jsem před měsícem „držela svou dceru pod krkem“ se slovy: „Na výlet nepůjdeme, dokud si neoblečeš místo kraťasů kalhoty, venku už je zima!“ a myslela jsem to zcela vážně. O týden později už jsem se koupala v ledu na workshopu Wim Hofovy metody Martina Tháma a tato moje malá smrt změnila, přepsala či smazala zaužívané vzorce.

 

Je nezpochybnitelné, že otužování je zdraví prospěšné. Tak proč si fixujeme spojení zima=nemoc?

 

Každý rodič už o tom slyšel. Moc dobře víme, že v dětství se vytváří vzorce chování, které naše kroky formují minimálně do doby, dokud je nepřepíšeme. A stejné vzorce dětem vkládáme ve vztahu k chladu.

Vzorce typu…

Nelehej si na zem, budeš nemocná.

Obleč se, nastydneš.

Neseď na té zemi, nachladíš si vaječníky.

Neseď na tom studeném písku, chytneš vlka.

Je tam vítr, ofoukne tě a budeš mít rýmu.

…máme vryty hluboko.

 

 

Velice ráda vzpomínám na svou kamarádku z gymnázia Soňu, která chtěla být v zimě vždy nemocná, aby mohla pobýt doma a dát si voraz. Chodila s rozepnutou bundou a odhaleným krkem v mrazech a chichotala se, jak rodiče obelstí. Co myslíte? Ano. Světe div se. Těšila se plnému zdraví.

 

Dítě je v průměru 8x do roka nemocné. Bez ohledu na to, zda li je či není otužované. Nemoc je pro děti zcela přirozená a tím, že je budeme oblékat více, se nemoci nevyhneme. Naopak. Dítě není nemocné ze zimy a pokud už ze zimy onemocní, tak jen z toho důvodu, že na změny teplot není vůbec zvyklé. Není cílem děti nechat prochladnout, ale pravidelně je na krátkou dobu vystavovat změnám teplot. Tímto učíme kardiovaskulární systém efektivněji reagovat, posilovat imunitní systém a odolnost malého človíčka. Otužované dítě na rozdíl od neotužovaného projde nemocí lépe, rychleji a efektivněji. A to jsem si v ledu uvědomila a od té doby otužování dětí zařazuji také jako jednu z léčebných metod, která má opravdu hojivý potenciál. Učím to jak maminky, na svých seminářích, tak maminky, které čtou můj eBook „Imunita u dětí z pohledu celostní medicíny“.

 

A jak tedy otužujeme své dvě děti? 1 a 3,5 let.

Kamarádka, která pracovala v Norsku ve školce mi popisovala, jak jí někdy přišly dětičky s rodiči jen v kraťasech, zatímco venku sněžilo. Inspirovala mě velice😊.

 

 

  • Využíváme každé příležitosti k malému proběhnutí se na studeném vzduchu: děti mají stále příležitost utéct na balkón jen v domácím oblečení a zůstávají dle vlastního uvážení.
  • S odpadkovým košem či jakékoliv vyběhnutí z bytu absolvujeme jen v domácím oblečení.
  • Doma nedáváme ponožky, kalhoty jen na vyžádání.
  • Obě děti si před odchodem ven vyzkouší na vlastní kůži, jaká je venku teplota. Poté si starší dcera sama určí, co si obleče. (Vždy se obleče méně, než bych ji oblékla já. A já mám pro svůj klid teplé oblečení nabaleno.)
  • Prcek spí venku v kočárku, doma nepřetápíme, spíme s pootevřeným oknem (zatím/říjen😊)
  • Po sprše z lenosti neutírám, nechávám děti pobíhat nahaté.
  • Potok, rybník je příležitost pro máčení nohou.
  • Běháme bosky, v trávě, kalužích… a těšíme se na sníh.
  • Mentálně děti otužujeme tím, že jim nepodsouvám typické vzorce, ale říkáme jim, že zima je zdravá. A taky že je!

 

 

A teď prociťme ten rozdíl…

Oblékám své dítě proto, aby nebylo nemocné X Neoblékám své dítě proto, aby bylo zdravé.

O mě Simona Brusová

Jsem terapeutka celostní medicíny, která své profesní „postižení“ aplikuje na svých dětech. Jinak jsem ale obyčejná milovnice přírodní medicíny, bylin, lesa, tradic a zdravého způsobu života.

Více o Simoně se můžete dočíst tady…